
Brittiska nätbutiken Herring Shoes kör som sig brukligt sin främsta rea för året nu några veckor innan jul, med drösvis med skor nedsatta med upp till 50%. Själva kallar de det sin största rea någonsin.
Känslan när man surfar runt på rean är också att den är ovanligt stor, även för att vara Herring. Mängder med modeller nedsatta, finns i alla storlekar, och är oftast ordentliga rabatter. Att kunna handla skor från Herrings egna linje och Wildsmith, Carlos Santos, Loake, Church’s, Cheaney, Barker, Tricker’s med flera till upp till halva priset är så klart mumma.
Nedan highlightar jag några personliga favoriter i reautbudet, men som sagt, mycket mer att finna i nätbutiken.

Herring Balfour är en tidlös balmoral quarter brogue som finns i både mörkbrunt och svart, tillverkad av Cheaney för Herring. Nedsatt från 4 500 kr till 2 700.

Trevlig full brogue oxford i en varm mellanbrun mocka, från en av Herrings billigare egna randsydda linjer, modellen heter Roborough. Nedsatt med 30% till knappt 1 700 kronor.

Riktigt läcker wholecut med flytande medaljong, Wildsmith Niven. Herring köpte upp rättigheterna till namnet Wildsmith och har sin finaste egna skor under det namnet. Tror de fortfarande görs av Alfred Sargent-fabriken. Kostar 4 600 kr istället för 6 200.

Loake Lytham är en grövre chukka i grainläder med stormrand och Dainite-sula. 30% rabatt, så nu ligger de på 2 400 kronor.

Tricker’s klassiska känga Stow, här i reverse calf-mocka, men finns också i många andra olika läderval. Nedsatt med mellan 30-40% beroende på läderval.

Carlos Santos derby i grainläder, klart trevlig, med enkel Dainite-sula som gör den till utmärkt höst och vår-sko inte minst. Nedsatt med 30% till 2 450 kronor.