Veck på skorna

Hem Forum Diskussioner – Skor Veck på skorna

Visar 2 inlägg - 1 till 2 (av 2 totalt)
  • Författare
    Inlägg
  • #32322

    Jag är ny inom världen av randsydda skor och mitt första par blev från Loakes 1880 serie med dainitesula, modell Cadogan. Det som slog mig först var den kopiösa tid det tog att gå in dem helt, nästan en hel sommar då de användes ett par, tre gånger i veckan, innan de slutade skava och trycka efter en arbetsdag. Det andra som slog mig var att det snart började bildas veck vid snörningen på ovansidan av skorna men också på sidan av skorna och vid hålfoten.

    Min fråga lyder: Är detta normalt, och om inte, vad kan ha ställt till det här (främst nyfiken på vecken eftersom skorna nu sitter skönt på foten)?
    Tillägges: storleken kändes bra när jag provade skorna då de satt åt kring foten utan att trycka och ökade jag en storlek bildades glapp i skon.

    #32508

    Att det tar en sommar att gå in skorna låter väldigt mycket. Kanske inte hundra passform och lite känsliga fötter lite förklaring.
    Att det bildas veck lite här och där är inte konstigt.

Visar 2 inlägg - 1 till 2 (av 2 totalt)
  • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
Stäng